ARDF WC, medal holders
|
19 Dec 1995 |
|
Medal holders from 1980 to 1994.
1980 · 1984 ·
1986 · 1988 ·
1990 · 1992 ·
1994
Country medal list 1980-94
Country Gold Silver Bronze
URS 39 17 21
TCH 14 17 17
HUN 14 16 19
RUS 11 9 6
PRK 8 10 5
CHN 6 7 3
SVK 4 0 2
BUL 3 7 8
UKR 3 6 8
GER 3 1 5
CZE 2 6 3
ROM 1 1 1
SUI 0 4 3
POL 0 3 1
YUG 0 2 4
MDA 0 2 0
NOR 0 0 2
Total 108 108 108
1980 144
MHz
Individual Team
SENIORS
1 Sukenik TCH TCH
2 Jerabek TCH HUN
3 Babeu ROM URS
WOMEN
1 Petrochkova URS URS
2 Wyszinska POL POL
3 Dimova BUL HUN
JUNIORS
1 Ruzsiczky HUN URS
2 Ambrazhas URS YUG
3 Simacek TCH TCH
OLDTIMERS
- - - -
1980
3.5 MHz
Individual Team
SENIORS
1 Chistyakov URS URS
2 Dracea ROM TCH
3 Sukenik TCH BUL
WOMEN
1 Petrochkova URS URS
2 Vondrakova TCH TCH
3 Koshkina URS HUN
JUNIORS
1 Güttlich GER GER
2 Kajurek POL URS
3 Ambrazhas URS POL
OLDTIMERS
- - - -
1984
144 MHz
Individual Team
SENIORS
1 Sukenik TCH TCH
2 Vodenicharov BUL URS
3 Guliev URS BUL
WOMEN
1 Fent HUN HUN
2 Kim CHN PRK
3 Chernyscheva URS TCH
JUNIORS
1 Kim Gwang PRK BUL
2 Semenov URS CHN
3 Grigorov BUL TCH
OLDTIMERS
1 Petrov URS URS
2 Nestorov BUL BUL
3 Koshkin URS TCH
1984
3.5 MHz
Individual Team
SENIORS
1 Chistyakov URS URS
2 Guliev URS BUL
3 Kim Chang PRK HUN
WOMEN
1 Chernyscheva URS URS
2 Kim Son PRK CHN
3 Zhao CHN HUN
JUNIORS
1 Kim Gwang PRK URS
2 Zach TCH PRK
3 Jáger HUN TCH
OLDTIMERS
1 Petrov URS URS
2 Koshkin URS TCH
3 Magnusek TCH BUL
1986
144 MHz
Individual Team
SENIORS
1 Chistyakov URS URS
2 Orosi HUN HUN
3 Dons NOR NOR
WOMEN
1 Koshkina URS URS
2 Stadler GER TCH
3 Song PRK GER
JUNIORS
1 Kocharovszky URS PRK
2 Jereb YUG URS
3 Ujvári HUN YUG
OLDTIMERS
1 Magnusek TCH TCH
2 Paál HUN HUN
3 Petrov URS URS
1986
3.5 MHz
Individual Team
SENIORS
1 Chistyakov URS TCH
2 Teringl TCH URS
3 Simacek TCH HUN
WOMEN
1 Faget ROM URS
2 Fent HUN HUN
3 Petrochkova URS PRK
JUNIORS
1 Kocharovszky URS PRK
2 Han PRK URS
3 Stadler GER HUN
OLDTIMERS
1 Koshkin URS URS
2 Cserháti HUN SUI
3 Rudolf SUI YUG
1988
144 MHz
Individual Team
SENIORS
1 Georgiev BUL URS
2 Evstratov URS TCH
3 Guliev URS BUL
WOMEN
1 Bychak URS URS
2 Koshkina URS TCH
3 Zachova TCH CHN
JUNIORS
1 Kostov BUL CHN
2 Mucsi HUN BUL
3 Babic YUG HUN
OLDTIMERS
1 Foursa URS URS
2 Rudolf SUI TCH
3 Kirpitchenko URS BUL
1988
3.5 MHz
Individual Team
SENIORS
1 Kopor TCH HUN
2 Georgiev BUL TCH
3 Lukács HUN URS
WOMEN
1 Han CHN CHN
2 Song Hwang Suk PRK PRK
3 Koshkina URS URS
JUNIORS
1 Ning Qiang CHN CHN
2 Wang Qiao CHN HUN
3 Miraliev URS URS
OLDTIMERS
1 Foursa URS URS
2 Korolov URS SUI
3 Rudolf SUI YUG
1990
144 MHz
Individual Team
SENIORS
1 Pospisil TCH TCH
2 Zelenski URS HUN
3 Nagy HUN URS
WOMEN
1 Han CHN TCH
2 Kim Yong Ok PRK CHN
3 Koshkina URS URS
JUNIORS
1 Pachenko URS PRK
2 Kim Yong Dok PRK URS
3 Kim Won Jun PRK TCH
OLDTIMERS
1 Korolov URS URS
2 Rudolf SUI BUL
3 Blomann TCH SUI
1990
3.5 MHz
Individual Team
SENIORS
1 Nagy HUN HUN
2 Lukács HUN TCH
3 Pospisil TCH URS
WOMEN
1 Kim Yong Ok PRK PRK
2 Song Hwang Suk PRK URS
3 Bichak URS CHN
JUNIORS
1 Zhabin URS PRK
2 Kim Yong Dok PRK URS
3 Kim Won Jun PRK TCH
OLDTIMERS
1 Kirpichenko URS URS
2 Korolov URS HUN
3 Venczel HUN BUL
1992
144 MHz
Individual Team
SENIORS
1 Lukacs HUN HUN
2 Pospisil TCH TCH
3 Nagy HUN RUS
WOMEN
1 Provatorova UKR RUS
2 Goureeva RUS TCH
3 Majstrikova TCH UKR
JUNIORS
1 Halcsak HUN TCH
2 Zolochevski UKR MOL
3 Roman TCH HUN
OLDTIMERS
1 Tchistiakov RUS RUS
2 Korshunov UKR UKR
3 Foursa UKR GER
1992
3.5 MHz
Individual Team
SENIORS
1 Schmiedeberg GER HUN
2 Orosi HUN RUS
3 Bourdeiniy RUS UKR
WOMEN
1 Maeva RUS RUS
2 Kairong CHN CHN
3 Provatorova UKR TCH
JUNIORS
1 Kejmar TCH TCH
2 Roman TCH HUN
3 Halcsak HUN GER
OLDTIMERS
1 Foursa UKR RUS
2 Tchistiakov RUS UKR
3 Kirpitchenko RUS GER
1994
144 MHz
Individual Team
SENIORS
1 Burdeini RUS RUS
2 Kulikov RUS CZE
3 Fucik CZE HUN
WOMEN
1 Novotná CZE HUN
2 Shutkovskaia RUS CZE
3 Zarnóczay HUN RUS
JUNIORS
1 Janous SVK SVK
2 Toderash MDA CZE
3 Skop CZE RUS
OLDTIMERS
1 Orosi HUN RUS
2 Gouliev RUS UKR
3 Foursa UKR HUN
1994
3.5 MHz
Individual Team
SENIORS
1 Jurcik SVK SVK
2 Hajnács HUN CZE
3 Kosut SVK HUN
WOMEN
1 Gureeva RUS RUS
2 Baierová CZE CZE
3 Shutkovskaia RUS UKR
JUNIORS
1 Shtan'ko UKR CZE
2 Gubarev RUS UKR
3 Skop CZE SVK
OLDTIMERS
1 Orosi HUN HUN
2 Gouliev RUS RUS
3 Velikanov UKR UKR